Prehľad základných metód zvárania

-
Zváranie metódou MMA
Táto skratka zváracej metódy je odvodená z anglického označenia Manual Metal Arc a je označením pre staršie ručné oblúkovité zváranie. S touto metódou môžete zvárať v rôznych polohách aj s rôznymi zváracími zdrojmi či prídavnými materiálmi. Týmto zváraním dochádza k roztaveniu základného a prídavného materiálu vysokou teplotou. Vďaka tomu sa oba materiály spoja. Počas zvárania metódou MMA sa tvorí troska, ktorú treba odstrániť.
Zváračky pre metódu zvárania MMA nájdete tu .
-
Zváranie metódou MIG/MAG
Táto metóda získala svoj názov z anglického Metal Inert Gas/Metal Active Gas. Zváranie metódou MIG/MAG je veľmi bežnou záležitosťou, jedná sa o zváranie v ochrannej atmosfére. Ako prídavný materiál je používaný odvíjajúci sa zvárací drôt. Pri metóde MIG dochádza k zváraniu, kedy je tavný kúpeľ chránený pred oxidáciou inertným plynom (najčastejšie sa jedná o argón alebo zmes argónu a hélia). Pre metódu MAG je typická ochrana pred oxidáciou aktívnym plynom (oxid uhličitý, zmes oxidu uhličitého a argónu, zmes kyslíka a argónu).
Zváračky pre metódu zvárania MIG/MAG nájdete tu.
-
Zváranie metódou TIG (WIG)
Metóda zvárania TIG je odvodená z nemeckého označenia Wolfram Inert Gas - môžete tiež ako metóda WIG z označenia STungsten Inert Gas, WIG. S touto metódou dosiahnete naozaj krásne zvary. Zváranie TIG sa označuje aj ako zváranie pod argónom. Prídavným materiálom pre tetno drub zvárania sú tyčky/drôty dlhé asi jeden meter. Aj v tomto prípade je tavný kúpeľ chránený pred atmosférickou oxidáciou, teraz inertným plynom (najčastejšie je to argón).
Zváračky pre metódu zvárania MIG/MAG nájdete tu.
-
Zváranie metódou SAW
Ide o zváranie pod tavivom . Skratka je odvodená z anglických slov Submerged Arc Welding. Ide o automatický spôsob oblúkového zvárania. Používa sa predovšetkým na oceľové zváranie dlhými a neprerušovanými ťahmi.