Ako na zváranie plastov

Špeciálna zváračka
Aj keď sa väčšinou naše témy točia okolo zvárania kovov a rozoberáme témy, ako sú zváracie horáky, elektródy a zvárací drôt, dnes to bude na inú tému. Zváracia technika totiž obsahuje aj špecifickú disciplínu, ktorou je zváračka plastov. Práve vďaka nej je možné tvarovať a spájať jednotlivé komponenty, ktoré sú potrebné na rozvody kvapalných médií v rámci bytových a nebytových priestorov. Zváračku využívajú najčastejšie práve inštalatéri. Svoje uplatnenie nachádza ale aj pri izolácii tunelov, jazierok, alebo pri inštalácii bazénov. Aké metódy sa teda využívajú?
Zváranie horúcim telesom
Ako prvý z metód zvárania plastov si uveďme zváranie horúcim telesom. Tu sa plochy, ktoré si prajeme zvariť, zahrejú pomocou horúceho telesa. Môže sa jednať o elektrickú vykurovaciu špirálu ručného prístroja, ktorý umožní, aby sa plast zahrial natoľko, aby ho bolo možné spojiť.
Zváranie horúcim plynom
Zváranie horúcim plynom je ďalší z metód, ako zvariť plastové materiály. Ohrievanú oblasť plastového materiálu je tu nutné priviesť do plastického stavu pod tlakom. Potom dochádza k spojeniu materiálov. Táto metóda so sebou prináša jednu výhodu oproti predchádzajúcej metóde – rozloženie teplôt je tu totiž rovnomerné. Takto sa najčastejšie zvárajú rúry, fólie alebo profily.
Ďalšie používané metódy
Toto samozrejme nie sú jediné metódy, ktoré sa na spájanie plastových materiálov využívajú. Spomeňme ešte napríklad zváranie plastov pomocou vysokofrekvenčného prístroja, čo je metóda, ktorá sa používa pri zváraní fólií. Pri zváraní profilov či plastových dosiek sa tiež používa zváranie trením, ultrazvukom alebo laserom. Špeciálna metóda je potom použitá pri zváraní rúrok, kedy sa uplatňuje metóda zvárania infračerveným lúčom.
Zváranie plastov sa používa v mnohých odvetviach priemyslu. Zváračku plastov pre svoju prácu bežne používajú inštalatéri.